Kazánok /  Szilárdtüzelésű kazánok /  Faelgázosító kazánok /  Atmos DC 18 SP (L)
Atmos DC 18 SP (L)
Kombi elgázosító (fa, pellet) kazán
Különböző tüzelőanyagok kombinálhatósága
Hatásfok: 92,3 %
* az árak bruttó árak! (az ÁFA-t tartalmazzák)
További hasonló termékek ebben a kategóriában:
Kazán, Szilárd tüzelésű, Faelgázosító kazán, Puffer tároló nélküli, Fűtő kazán, Kéményes kazán, 20-28 kW teljesítmény
Atmos DC 18 SP (L) kombinált faelgázosító és pellet tüzelésű kazán termékcsalád pellet, földgáz vagy extrakönnyű fűtőolaj égővel kombinált generátoros elgázosítás elvű fatüzelést tesz lehetővé. A kazán lehetővé teszi a tüzelőanyag válogatását. A fűtőanyag lehet pellet vagy EFO, attól függően, hogy milyen beépített égő van a kazánban. Ez a típus lehetővé teszi a fa égését és a faelgázosítás elvének összekapcsolását a pelletégővel.
A kazán 3 egymás alatt fekvő kamra egységeként működik. A felső két kamra faelgázosító, a klasszikus faelgázosítóként ismerjük. A harmadik, legalsó kamra előről a kívánt égővel felszerelt, továbbá az optimális tüzelési minőség biztosítása érdekében kerámiával bélelt. A két rendszert vízköpeny választja el egymástól, így nem befolyásolják jelentősen egymást. Ez által a kazán az egyes tüzelőanyagok tüzelése során nagy hatásfokot ér el. Az égéstermékek egy kiléptető garaton keresztül jutnak a kéménybe, tehát az üzemeltetéshez egyetlen kémény is elegendő.
Az Atmos DC 18 SP (L) kombi elgázosító kazához opcionálisan rendelhető 500l/1000l-es pellet tároló tartály.
Termék részletes ismertetése:
- Kombinált faelgázosító és pellet tüzelésű kazán
- Különböző tüzelőanyag típusok kombinálhatósága: fa + pellet, fa + földgáz, fa + EFO tüzelőanyag csere a kazánon végrehajtandó változtatások szükségessége nélkül
- Az egyes égők cserélhetősége – bármikor lehetővé teszi az áttérést más tüzelőanyagra
- Nagy hatásfok az egyes tüzelőanyagok esetében gyakorlatilag azonos, mint a speciális EFO, földgáz vagy pellet kazánok esetében (akár 92,3 %)
- Gazdaságos megoldás – ha összeadjuk a két kazán megvásárlásából, telepítéséből, füstelvezetéséből adódó költségeket, megkapjuk, hogy az egyetlen, drágább kazán beszerzése végeredményben gazdaságosabb megoldást jelent
- Kis beépített tér – több kazánnal összehasonlítva
- Egyetlen kémény és füstcsatorna
- Környezetbarát üzem – minden fűtésfajtánál
|
|
-
Puffer tároló
Egy puffer tároló nélküli rendszert (direkt rendszert) naponta többször be kell indítani az elegendő
hő biztosításához.A kazán üzemeltetésekor leghatékonyabb (hatásfokkal) levegő leszabályozása nélkül ég el a tüzelőanyag, de ebben az esetben a folyamatosan termelődő felesleges energiát érdemes a rendszerbe beépített puffer tárolóban elraktározni, addig amíg felhasználásra nem kerül. Mindez azt jelenti, hogy egy megfelelően méretezett puffer tartálycsatlakoztatásával akár a költségek 50%-a is megtakarítható.- Ha a rendszerben nincs puffer tartály a felesleges energia a kéményen távozik, vagy eloltással kukába kerül.
- Ha a rendszerben van puffer tároló minimális energia veszhet el, a rendszer szabályozható, a begyújtási (fűtési) ciklus akár 24 órára is elnyújtható így az életünk komfortosabbá válik.
- Ha a rendszerben van puffer tartály, időjárás függő szabályozás a rendszer tökéletesen szabályozható, fűtési ciklusok hosszabbra nyújthatóak, a hatásfok és a gazdaságosság maximális. Ezzel a megoldással akár 70% fűtési költség is megtakarítható.
A puffer tároló előnye különösen az átmeneti időszakokban jelentkezik, amikor nincs szükség akkora hőenergiára, amekkorát a kazán megtermel, a felesleget a puffer tartály eltárolja - a megtermelt hőenergia nem megy veszendőbe.
- Hogyan működik és miért jó a puffer tartály?
A gyűjtőtartály pufferként és a rendszerben körbeáramoltatott víz köztes fűtési energia tárolójaként szolgál. A kazán felmelegíti a vizet a puffer tartályban, a tartályból a forró víz pedig eljut az egyes fogyasztókhoz. A puffer tartály működése egyszerű és azon a fizikai elven alapul, hogy a forró víz könnyebb a hideg víznél. Mialatt a kazánból forró víz áramlik a tartály felső részébe, addig hideg víz kerül kiszivattyúzásra a puffer tároló aljából. Ha helyesen van beállítva ez a folyamat, akkor igen éles határvonal keletkezik a forró és a hideg víz között.
Puffer tartállyalhosszú szüneteket lehet elérni,nem kell olyan gyakran begyújtani a kazánt, mint amilyen sűrűn akkor lenne rá szükség, amikor a kazán közvetlenül a fűtési rendszerhez van csatlakoztatva.Így jelentősen jobban kihasználhatja a tüzelőanyag által felszabadított energiát, mindeközben optimális feltételeket biztosít a környezettudatos fűtéshez.
A hatásfok növekedése mellet a tökéletesebb égésnek köszönhetően a füstgáz összetétele is javul, kevesebb szennyezőanyagot jut a levegőbe. A kazán és a kémény kormozódása megszűnik.
- Mennyi idő alatt térül meg?
Egyszerű matematika! Egy évben átlagosan 5 hónapot (kb 150 nap) fűtünk. A kazánunk teljesítménye a leghidegebb napokra van tervezve. Ez Magyarországon -15 celsius. Évente átlagosan 10-15 ilyen hideg nappal számolhatunk. 135 napon keresztül nincs szükség a kazánunk maximális teljesítményére. Egy átlagos napon +10C esetén a kazánban keletkező energiának csak 10-20% kerül a házba a többi a kéményen távozik.
Megéri-e nekem, hogy 135 napon keresztül úgy fűtenem, hogycsak a töredékét hasznosítom, a többivelkörnyezetetmelegítem?
Adott egy átlagos földgázfűtéssel szerelt családi ház Magyarországon, a 80-as években épült, szigetelés nélkül. Ablakok normál üvegezésűek, teljes hő veszteség 20 kW. Fűtési idény fenntartási költsége 350.000 forint. Gázfogyasztás 2300 m3. Gáz fűtőértéke: 34.000J. Teljes hőigény: 78.200.000J
Vegyes tüzelésű rendszer puffer tartály nélkül: kiszáradt fa fűtőértéke: 17.000J, fa ára 20.000 ft/m3, fa igény a teljes szezonra körülbelül 13.800 kg a nagy veszteség miatt az éves fenntartási költség körülbelül 276.000 ft, tehát nem számottevő a megtakarítás.
Vegyes tüzelésű rendszer puffer tartállyal: 78.200.000J. Fa fűtőéke: 17.000J fa ára: 20.000 ft/m3. Faigény, mivel a felesleges energiát el tudjuk tárolni: 4600 kg. Fenntartási költség: 92.000 forint.
A fenti számítások alapján egy átlagos gázfűtési ház fenntartási költsége 70% csökkenthető, amennyiben egy megfelelően kiépített puffer tartállyal kombinált vegyes tüzelésű rendszert építünk. Ezen költségek tovább csökkenthetőek, faelgázosító kazánnal, napkollektorral szerelt szolár fűtés rásegítéssel.
120nm régi szigetelés nélküli, öreg épület fűtési igénye +5°C esetén 35kW. Fatüzeléssel puffer tartály nélkül naponta 5-6x kell utántölteni a kazánt. A hőmérséklet a lakásban folyamatosan ingadozik. Kazán kormol, mert a levegő hozzáadás minimális, sok az időráfordítás.
Ugyanezen rendszerpuffer tartállyal szerelve, jól megépített rendszerrel egy begyújtással kifűthető az épület 24 órára. Miért is? +5C esetén a házunk igénye kb 4-6kW. A megtermelt, de fel nem használt 29kW fűtési energiát a puffer tartályban raktározzuk a felhasználás pillanatáig.
- Puffer tartály, puffer tárolótípusai:
Több nagy csoportra osztjuk, fűtési és használati meleg víz tartályokra illetve kombi tartályokra.
- Fűtési puffer tartály: létezik hőcserélő nélküli, egy szolár hőcserélős, két szolár hőcserélős változat. A puffer tartály belülről nem bevonatos ugyanis a fűtési rendszerben nincs levegő, így nem oxidálódik (rozsdásodik).
- Kombi puffer tartály átfolyós HMV (használati meleg víz) hőcserélővel: létezik egy szolár hőcserélős, két szolár hőcserélős napkollektorokhoz.
- Kombi puffer tartálytartály a tartályban (indirekt bojler): létezik egy szolár hőcserélős, két szolár hőcserélővel napkollektorokhoz
Hőszivattyús rendszerek esetén ugyancsak több változat létezik, ezek abban különböznek, hogy az alacsony hőlépcső miatt a hőcserélő felületük többszöröse a normál hőcserélőknél.
- Hogyan válasszunk puffer tartályt?
Elsődlegesen el kell dönteni mire, használnánk a tartály. Fűtési költségünk csökkentésére vagy meleg víz előállítására vagy ezek kombinációjára?
- Fűtési költségeinket csökkenteni illetve a komforthatást (korszerűsítés) szeretnénk növelni abban az esetben egy megfelelően kiválasztott (méretezett) sima hőszigetelt puffer tartályt kell választani.
- Napkollektoros fűtés rásegítéses rendszer építése esetén (akár a jövőben) akkor az egy vagy két hőcserélős szigetelt puffer tartályt kell választanunk. Utólagosan a puffer tartályba nem lehet gazdaságosan hőcserélőt építeni.
Meleg víz illetve fűtés korszerűsítés esetén vagy belső tartályos (160-250L) vagy átfolyós rendszerű hőcserélővel szerelt vagy egy különálló HMV tartályos változatot érdemes választani. Kiválasztáskor döntően a rendelkezésre álló terület határozza meg a pontos típust.
- Puffer tartály méretezése:
Fontos tudnivalók a puffer tároló mérete minimum 10l / m2 fűtött élettérnek kell hogy legyen.
Másik kritérium, a puffer tartályméretezésénél: A puffer tartálynak legalább akkorának kell lennie, hogy a kazán által egy feltöltéssel előállított hőt el tudja raktározni! A szennyezőanyag kibocsájtásra vonatkozó szövetségi törvény szerint a fűtőkazán 25L/kW névleges teljesítménynél kisebb mennyiségű tárolt vízmennyiség nem alkalmazható.
Pontos puffer tároló méretezéséhez a következő adatokra szükségesek: kazán mérete, fűtési rendszer fajtája (radiátoros, padló, falfűtés, stb). Mindig vegyük figyelembe, hogy a későbbi beruházások is illeszkedjen a tartályunk, akár abban az esetben is ha némileg drágább. Utólagos átalakítások nem mindig megoldhatóak.
Fűtési melegvíztárolásra alkalmazott puffer tartály térfogatát úgy kell megválasztani, hogy legalább 50 liter víz jusson a kazán futókapacitásának 1kW-jára.
Napkollektoros, hőszivattyús rendszer estén a tartály kapacitását nagyobbra kell tervezni az optimális működés érdekében (75-100 liter/kW)
- Puffer tartály bekötése, kiegészítői:
Alapvető törekedjünk az egyszerűségre. A felfűtött kazánból a forró vizet puffer tárolóba jutatjuk, majd egy keverőszelepen keresztül a lakótérbe. Zárt rendszer építését javasoljuk a rendszer hatékonyabb működéséhez.
Füstcső termosztát:A rétegtároló szivattyújának működését szabályozza, abban az esetben működteti amikor a kazán füstcsővén (50-300C) a beállított hőmérsékletet érzékel.
Termosztatikus szelep: Padlófűtés, radiátoros fűtés esetén minden esetben szabályozni kell az előremenő víz hőmérséklete. Egy átlagos tél napon a rendszer 50C előremenő vízzel üzemel. A tartályban felhalmozott 80-85-90C fokos meleg vizet egy keverőszelepen keresztül engedjük a radiátorokba, így a visszatérő vízhez hozzákeverünk a puffer tároló tetejében lévő melegvizet ami biztosítja a folyamatos (24-48óra) üzemet. Léteznek motoros szelepek is erre a funkcióra, amit egy külső időjárás szabályzóval teljesen automatává tehetünk.
Zárt tágulás tartály: A rendszer légmentessége biztosítható az eszközzel. Fontos az előnyomás ellenőrzése a rendszerbe építésekor.
Biztonsági, lefúvató szelep: A gyermekeik és saját biztonságuk érdekében javasolt a beépítés